Kecy knižní



Austrálií s úsměvem aneb Ahoj klokani
o zemi i o lidech
Ukázka z knihy
Autor: Marta Pelikanová
Rok vydání knihy: 2005, 1. vydání, k dostání v knihkupectvích nebo přes internet přímo u vydavatele na www.krameriova.cz, Cena: 249 Kč

...Následují celníci. Vedou k nim dvě cesty - červená a zelená. Červená barva mi nepřipomíná nic pozitivního a jsem přece tramp, takže hurá po zelené. Batoh nechám projet rentgenem a modlím se, aby panu rentgenovníku nebyla nápadná ta dvoulitrovka slivovice. Usměje se na mne a odmávne. To je úleva! Jenže v tom po mně skočí druhý celnický borec a ukazuje na baťůžek na mých zádech. Já na něj zapomněla a nedala ho prorentgenovat. Takže sundat, otevřít a borec do něj orientačně nahlíží. Neupoutá ho ani láhev Coca-Coly, a naštěstí ani láhev ferneta maskovaného za Coca-Colu, ale zarazí jej prášky svobodně pochodující po baťůžku. Poručí vyndat. Vytahuji volně ložené tabletky, i ty, které poslušně zůstaly v pytlíku. Ptá se, na co je acylpyrin. Nevím, jak se řekne anglicky bolení hlavy, ale pantomimicky předvádím záchvat migrény. Ukazuje na mydocalm. Následuje herecká etuda předvádějící hexenšůs. To už nás sleduje i borec od rentgenu. Další ukázka vysvětluje použití septoletu při bolesti v krku a chrapotu. Když se celníkův prst blíží v endiaronu, polévá mě horko. Neustále si pletu výrazy shit a fuck. Vím, že jsou oba sprosté, ale znamenají rozdílné věci. Nakonec ze mě vypadne shit a celník se smíchy zlomí přes opasek. Tak nevím, jestli pochopil, že je to proti průjmu, nebo myslí, že je to prášek na ho*no. To už u nás stojí další dvě uniformy a všichni se chechtají. Za moje herecké kousky by se nemusel stydět ani Debyro. Celník schválně, už jen pro srandu, ukazuje na další prášek, který mám jen tak odsypaný v malém pytlíčku a na jehož účel si v té hrůze nemůžu vzpomenout. Stojím tam jak tvrdý ypsilon, celníci se přestávají smát a já se začínám bát. Pak se bouchnu do čela a prohlásím: "Skleróza." Následuje výbuch smíchu. Asi jsou přesvědčeni, že jsem dnes zapomněla na jeho pravidelnou konzumaci. Můj prohlížitel už jen se smíchem mávne rukou a ptá se, proč mám tolik medicamentos. Jediná odpověď, kterou v angličtině splácám dohromady: "I am old person." Celník se podívá do pasu na datum narození, anglicky souhlasně zamručí a podá mi pas zpátky. Teď mě naštval! To měl být vtip, ty australskej burane!
 
--------------------------
 
Kniha nese název Austrálií s úsměvem aneb Ahoj klokani a v tomto optimistickém duchu se odvíjí celé vyprávění. Je napěchované množstvím originálních postřehů, veselých příhod i humorných dialogů. Měsíc trvající cestu napříč kontinentem, z Melbourne ve státě Victoria přes Nový Jižní Wales a Jižní Austrálií až do Darwinu v Northern Territory, totiž autorka absolvovala mikrobusem společně s bratrem Petrem a jeho ženou. A protože ti obouvají stejně toulavé boty jako Marta a navíc je to pár recesistů k pohledání, nebyla v jejich společenství o veselí nouze. V New South Walesu u města Tumbarumba se cestovatelská trojice zúčastnila také celosvětového trampského potlachu.
 
Pro ty, kteří se chystají kontinent na opačné polokouli teprve navštívit a pro přípravu cesty hledají vhodnou literaturu, může být knížka Austrálií s úsměvem aneb Ahoj klokani i velice cenným průvodcem. Stejným dílem jako turisticky významné objekty neživé přírody (kamenné "sousoší" Dvanáct apoštolů, bájemi původních domorodých obyvatel opředený skalní masiv Uluru, pohoří Kata Tjuta, Čertovy kuličky – Devils Marbles, rozsáhlá naleziště opálů v Coober Pedy…) si autorka všímá i bezpočtu představitelů živočišné říše – hadů, krokodýlů, pavouků, much, žab, klokanů i dalších zvířat a havěti. Podrobně popisuje jejich výskyt a velice čtivou formou – přitom však dostatečně fundovaně – i jejich biologickou charakteristiku.
 
V každé kapitole cestovatelského deníku je však velký prostor věnován i lidem – ať těm, kteří stejně jako autorka přijeli zemi klokanů a eukalyptů prozkoumat s tornou na zádech, nebo místním obyvatelům. Z nich pak pozorně sledovala zejména původní obyvatele – aborigines, které však v knížce pojmenovala mile a osobně "Bubáci".
 
Díky preciznímu faktografickému zpracování (více než 200 stran textu je doplněno čtyřmi desítkami barevných fotografií, přehlednými mapkami a kolekcí citlivě převzatých ilustrací z knihy Brehmův život zvířat) je knížka jako stvořená do cestovatelského batohu. Současně se však svou vkusnou grafickou úpravou bude vyjímat i jako reprezentační publikace v nablýskané knihovně.
 
Zájemci mohou knihu v knihkupectvích hledat nejen podle titulu, ale i pomocí nepřehlédnutelné cihlové barvě obálky, jakoby byla namíchaná podle odstínu hory Uluru či písku australských pustin. Doporučená cena publikace je 249 korun a distribuci zajišťuje Krameriova K.D. spol. s r.o.
 
Slavomil Janov
 
P.S. I Knihu seženete skoro všude, kromě Pardubic. Asi že jsem z Pardubic.
 
P. S. II Více drbů o autorce se dozvíte na webu Českého klubu cestovatelů http://www.ckc.cz/ v odkazu Členové.

Tato ukázka na www.Cestopisy.cz