Toulky Marta

Austrálie 2007 - 2009

Stalo se to, co se stává jednou za sto let, no možná za deset, no já vlastně nevím, ale rozhodně to je náhoda

MÁME DVA DESETITISÍCÍ NÁVŠTĚVNÍKY!!!

Rum v nadživotní velikostiOBĚMA GRATULUJI a oba čeká odměna. Nejspíš klikli na stránky ve stejný okamžik, což je srandovní, protože jeden klikal ve vesničce mých dětských prázdnin s krásným názvem České Heřmanice a druhý zmáčkl enter na klávesnici ve velkoměstě na druhém konci světa v americkém San Diegu. Další náhodou jsou oba moji příbuzní a to znamená, že jsou oba důvěryhodní a nekecají. Já vím, dalo by se zjistit přesné pořadí podle IP adresy počítače, ale proč. Ráda dělám lidem radost a tak ji teď o to raději udělám oběma. Brácha své přání konkretizoval už při ohlášení - chce láhev australského rumu Bundaberg. Dobrá, splním. A Míro, ty prosím napiš, jestli máš konkrétní přání nebo chceš překvapení podle mé volby.
Ještě jednou díky oběma a díky všem, kteří na naše stránky chodí a kteří píší do cancáku. Bez Vaší odezvy mám pocit, že bych měla místo sezení u počítače dělat něco užitečného.
Na dalších deset tisíc Vás se těší
Marta

Český tvůrce rumové chutěPS. Něco k tomu rumu, po kterém touží Brácha, přestože se na něj vždycky šklebil, jako ostatně všichni, komu jsem jej nabídla. V roce 2001 jsem ho přivezla z Austrálie pro pár svých známých. Koupila jsem ten dražší, abych na kamarádech nešetřila. Netušila jsem tehdy, co znamená zkratka O.P. Teď už to vím O.P. = overproof = více alkoholový = děsná žíravina. V dávných dobách prý zkoušeli výrobci téhle lihoviny obsah alkoholu tak, že jej smíchali se střelným prachem a dokud prach vybuchoval, tak byl obsah alkoholu dostatečný. Jakmile směs přestala práskat, považovali to za odvárek nevhodný pro správné australské chlapáky. No a právě ta hranice, kdy to začne práskat je prý O.P., což je 57,7 % etanolu. Nezkoušela jsem to jako výbušnou směs, ale zkoušela jsem to pít a to je skoro stejný. Jednu láhev jsem tehdá přivezla svým kolegům na pracovišti. Na pracovišti jsme ho také vypili a ve své neznalosti jsme ho lili do hlavy jako český tuzemák. To se nám sakra vymstilo. Někteří ten den už pracoviště neopustili, někteří následující den neopustili přilehlou místnůstku. Od té doby překřtili kolegové tento nápoj na Australský ekrazit. Druhou lahví jsem obdarovala kamaráda Cybeho, neb se v té době nastěhoval se svou přítelkyní do nové garsonky. Mnoho dalších let jsem při každé návštěvě musela upíjet, protože jsem byla jediná, kdo byl ochoten něco takového polknout. Láhev se tvářila že nemá dno a já byla nevýslovně šťastná, když mi s ní asi po šesti letech pomohl kamarád Letto. Je pravda, že předním pozřel víno, pivo, absint a whisky, takže už mu na značce tak moc nezáleželo.
Symbol australského rumuLetos v lednu jsme se byli s Davidem podívat přímo ve výrobně ve městě Bundaberg. Rum se vyrábí z cukrové třtiny a je to asi stejná australská ikona jako klokan nebo Vegemite. Jeho logem je lední medvěd, což je na jižní polokouli dost netradiční. Další zajímavost je, že recept na lihovinu dal dohromady Čech George Hurt - Jiří Herze. Chemik, který po emigraci do Austrálie v továrně pracoval.
Takže kamarádi, až přijedu do Čech, jste srdečně zváni na návštěvu. K jídlu se podává Vegemite, k pití Bundaberg Rum. WELCOME!Fotogalerie .... zobrazit detail